Ajánlás

Analytics

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

BORÓKABOGYÓ

2008.10.22. 13:03 fénypont

Borókabogyó (Juniperi galbulus)

A drogot a Juniperus communis, a ciprusfélék családjába tartozó növény szolgáltatja. A több mint ötven borókafajta közül csak ebből az egyből nyerhető értékes olaj.

 

Tartalomanyagai: illóolaj (0,5 -2%), körülbelül 80% alfa és béta pinén, 5% terpinen-4-ol, 30% invert cukor, valamint diterpének, flavonoid, procianidin-származékok.

 

Gyógyászati felhasználásai: mivel az egyik legerősebb vizelethajtó, segíthet a magas vérnyomás leküzdésében, amikor gyorsan kell kihajtani a felesleges vizet. Ezáltal megkönnyebbül a szív is. Vizes lábduzzanatoknál is segít, hogy gyorsan el tudjon távozni a víz. Erős légcsőhurutoknál is ajánlott, mert kitűnő hurutoldó. Hatásos még a nőknél a menstruációt megelőző napok kellemetlen tüneteinek enyhítésében.

 Az óegyiptomiak természetesen ismerték az illóolaját, testük dörzsölésére ugyanúgy használták, mint a halottaik balzsamozására. Hogy megtisztítsák testüket és lelküket, borókás füstölőket égettek. Az egyik bibliai monda szerint Mária egy borókabokor alá rejtette el a kis Jézust, hogy megvédje Heródes katonái elől, azóta a borókának gonosztól távoltartó erőt tulajdonítanak.

 

A rómaiak a drágább bors helyett használták fűszerezéshez, boraikba öntötték, hogy a májműködést serkentsék vele, az orvosaik vizelethajtóként is, a görögök pedig járványok megelőzésére használták. Az egész világon bevetették a pestis és más fertőző betegségek ellenszereként.

 

 A XIX. század kórházaiban a himlő elhárítására égettek borókát. A középkorban szinte mindenre jónak tartották: fejfájás, vese-és hólyagbetegségek, tüdőbaj és lázcsillapításra.

 

Boszorkányok és démonok elijesztése végett, kis zacskókba tömve, ajtójuk fölé akasztva használták. Akkoriban csodaszernek tartották.

 

 A borókaolaj segíti a kiválasztást, támogatja a szervezetet, amikor gyenge, igen hasznos a mértéktelen habzsolás és italozás után. A késő vagy ritka menstruációs ciklust segít beállítani, gyógyítja a fehér folyást, fürdővizekhez adagolva pedig az aranyeret. A belőle kinyert kivonatával, valamint az olajával történő masszírozás jelentősen csökkentheti az izomgörcsöket, az izületi fájdalmakat, a rheumatikus és gerincfájdalmakat. Oldja a stresszpontoknál betegesen összehúzódott, becsomósodott vállizmokat. Gyorsítja a zúzódások és fekélyek begyógyulását.

 

Az olajjal történő inhalálás segít a légzőszervi betegségeknél, mint például: hörghurut, megfázás, köhögés. Elősegíti az emésztést, a lábadozó ember fölépülését, az ízületi gyulladásoknál felhalmozódott káros méreganyagok kiürülését. Meggyorsítja a sebek begyógyulását, általa hamarabb elmúlik a pikkelysömör és a bőrgyulladás. Mindenféle bőrtípusra ajánlott, serkenti a sejtek anyagcseréjét, a vérkeringést. Jótékony hatással van a visszértágulatokra és a narancsbőrre. Kitisztítja és gyógyítja a pattanásokat. Hájpárnákba masszírozva csökkenti a súlyfelesleget, karcsúsít. Segít leküzdeni a stressz hatásait, az ideges feszültséget, a szorongást. Támogatja az érzelmi hulladékok eltávozását, a negatív érzelmek semlegesítését, segít visszaszerezni az érzelmileg kimerült ember életerejét. Hatásos a harag leküzdésében, a lelki tisztaság és megtisztulás elérésében.

 

Ellenjavallat: erős vizelethajtó hatása miatt várandós kismamák és súlyos vesebetegek (például veserákban szenvedők) ne használják!

 

 A tea elkészítése: magas vérnyomásos krízis, lábduzzanatok esetén két-három evőkanál mennyiséget főzzünk tizenöt percig fél liter vízben, szűrjük és naponta egy evőkanálnyit, igyunk meg belőle.

 

A gyógyszerkönyvek biztonságos adagnak fél-egy kávéskanálnyit írnak elő, a teát a széttört bogyók forrázásával készítik. Naponta két-háromszor igyunk belőle két dl-t.

 

Késő menstruáció esetén hét nappal a menstruáció előtt minden nap alkalmazzuk 1: 1 arányban cickafarkfűvel, mivel annak hormonális hatása van.

 

Forrás: Pogány Frida Megjelent a Manifesztum 12. számában.

 

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogynovenykislexikon.blog.hu/api/trackback/id/tr59726318

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása